Co je to vlastně tantra a jak se to projevuje v masáži

Vstup do světa tantry

Ve světě wellness a relaxace často narazíme na pojem 'tantra'. Co to ale vlastně je? Tantra je starobylá východní tradice, která spojuje tělo, ducha a mysl do harmonického celku. Původně vznikla z duchovní filosofie a je spojená s buddhismem a hinduismem. Tantra ale není náboženství, je to způsob života, jakosti prožitku. A dobrá zpráva? Ajó, není potřeba se zavazovat monkem a jít meditovat do Himalájí. Tantra je přístupná pro každého z nás, dokonce i pro moji andulku Lolu. No, ale ta má se seberealizací menší problém, takže pojďme se bavit o nás, lidech.

Tantra a její manifestace v masážích

Pro mnohé z nás je tantra spojena především s tantrickým sexem. To ale není celý příběh. Tantrické principy totiž lze aplikovat i na mnohem širší pole života, včetně masáže. Tantrická masáž je zvláštní druh masáže, který v sobě spojuje uvolňující techniky klasické masáže a spirituální aspekty tantry. Cílem je dosáhnout hlubokého stavu relaxace a emocionálního uvolnění. Ne, opravdu se nebavíme o nějakých divokých orgiích za účelem dosažení maximálního počtu orgasmů. Jde o pocit naprosté harmonie a jednoty s vlastním tělem.

Cesta k pochopení tantry

Pochopení tantry může být pro nás západní kultury trochu komplikované. V našem světě totiž často dominuje logika a analytické myšlení nad intuicí a emocemi - a právě to je něco, co tantra mění. Tantra vás vyzývá k odložení myšlenek a otevření se smyslům. Zní to trochu abstraktně, viďte? Ale věřte mi, jakmile to zažijete při své první tantrické masáži, začne to dávat smysl.

Tantra jako forma meditace

Sami sebe často nahlížíme prostřednictvím světa, který nás obklopuje - našich vztahů, práce, stereotypů. Tantra nás vede k tomu, abychom se podívali dovnitř a objevili svou pravou podstatu. Tantrická meditace je o ztišení myšlenek, o spojení se sebou samým. Když se rozhodnete pro tantrickou masáž, je to jako kdybyste si dopřáli hodinovou meditaci, kdy se postupně uvolňujete a dostáváte se do hlubšího stavu vědomí.

Tantrická masáž v praxi

Většina z nás má o tantrické masáži spíše zkreslené představy. No jo, kdo by neznal ten známý filmový klishe o masérce v hedvábném negližé. Ale ve skutečnosti na vás čeká úplně jiný zážitek. Na prvním místě je uvolněná atmosféra, výběr esenciálních olejů pro masáž a klidná relaxační hudba. A pak začne samotná masáž, která postupně prochází celé tělo, zmírňuje napětí a navozuje pocit uvolnění a harmonie. Ano, v praxi to opravdu funguje.

Tantra ve vašem životě

Když vás prvně napadne začít s tantrou, je to jako když se rozhodnete vymalovat celý byt - vidíte to jako náročný úkol a máte strach z prvního kroku. Můžu vám ale prozradit tajemství? Tantra se nedá 'dokázat', tantra se žije. Nezáleží na tom, zda právě provádíte tantrickou masáž, vaříte večeři nebo krmit svého mazlíčka (Lolu například krmím většinou v naprosté nirváně). Učíte se svůj život prožívat plně, s radostí, s vědomím, že jste přítomni právě tady a teď.

Objektivní pohled na tantru

Jsem si vědoma toho, že tantra má své odpůrce. Jsou lidé, pro které je to jen další 'new age' trend bez jakékoli reálné hodnoty. Ale stejně jako u všech věcí v životě, i zde platí pravidlo, že každá zkušenost je individuální. Tantra není pro každého a je v pohodě to respektovat. Pokud jste ale otevřeni novým zkušenostem a hledáte způsob, jak se dostat do hlouběji do kontaktu se svým já, pak by mohla být tantra právě pro vás.